- Vi har jobbat med barn och ungdomar i många år, så vi visste att vi ville göra någonting riktat mot den gruppen, säger Regina Issal.
Under devisen ”Run for ICA” arrangerades sålunda motionslopp av ICA Kvantum Landskrona, ICA Nära Häljarpshallen och ICA Nära Ankaret i Borstahusen. I samarbete med föreningen Cityidrott har Kvantum Landskrona i flera år arrangerat Papricaloppet.
- Det var 300 barn och unga som sprang de olika loppen på fredagen. Sedan hade vi prisutdelning till vinnarna dagen efter på Kaserngården. Stadsdirektör Christian Alexandersson delade ut pris till vinnarna, säger Regina Issal.
ICA serverade hälsosam mat på den stora Matmässan som anordnades på Kasernplan.
Att staden och ICA haft ett lyckat samarbete, bevisades genom att stadsdirektören passade på att utropa ett trefaldigt leve för hundraåringen ICA. Hundraåringen firades ju också genom det gemensamma tårtkalaset i butikerna på lördagen.
Tre glada ICA-handlare – från vänster Patrik Ringkvist, ICA Nära Ankaret, Regina Issal, ICA Kvantum Landskrona samt Jerry Persson, ICA Nära Häljarpshallen.
Tips för att lyckas: en eventkoordinator
Under lördagen arrangerades en matmässa på Kasernplan. ICA-butikerna serverade hälsosam mat till Landskronaborna – i samarbete med ICAs centrala enheter för frukt- och grönt, färskvaror och egna märkesvaror.
- När vi samarbetar inom ICA så blir det en väldig kraft. Jag vill verkligen säga det.
Totalt, inklusive ICA, deltog 23 leverantörer i matserveringen. Uppskattningsvis 3 000 personer besökte Matmässan.
Hur har ni lyckats hålla ihop ett så stort event?
- Vi har tagit hjälp av en eventkoordinator som har hållit ihop alla delar. Det kan jag skicka med som ett tips. Jag tror inte man mäktar med det, om man ska göra allt själv. Vi ska ju sköta ett företag också, säger Regina Issal.
Tänker ni göra någonting liknande nästa år?
- Som jag känner nu så skulle jag vilja göra någonting nästa år också. Vi får se vad det blir, kanske en matresa?
Festhelgen har resulterat i flera positiva kundreaktioner.
- En kund skrev: ”Som vanligt levererar ICA”.
Patrik Ringkvist, handlare vid ICA Nära Ankaret, delar ut pris till en glad ung motionär. Alla som deltog i loppen fick en stor kasse med frukt.